Zmiany klimatyczne są nieodłącznym elementem współczesnego świata. Globalne ocieplenie szczególnie wpływa na komfort naszego życia, gdyż słońce mocno nagrzewa ziemię i upały wpływają niekorzystnie na nasze samopoczucie. Wówczas najlepiej schronić się w chłodnym wnętrzu naszego domu. Co jednak zrobić, aby zabezpieczyć budynek przed nasłonecznieniem? Sprawdź nasze propozycje !

  1. Jak chronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem od wewnątrz?
  2. Zabezpieczenie od zewnątrz – jak chronić dom przed słońcem?
  3. Ochrona domu przed słońcem – inne sposoby

Jak chronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem od wewnątrz?

Jeśli zastanawiasz się, jak chronić dom przed nadmiernym nasłonecznieniem, zastosuj najprostsze rozwiązanie. Chodzi oczywiście o osłony okienne wewnętrzne. Świetnym sposobem jest montaż rolet. Na rynku są dostępne różne ich rodzaje np. plisowane, zwijane. Szeroki wybór tkanin pozwala na dopasowanie ich do wnętrza. Podobną rolę odgrywają żaluzje. Prosta obsługa i dodatkowa izolacja akustyczna to ich dodatkowe zalety. Najbardziej popularnym sposobem na schowanie się przed słońcem są zasłony. Wybierając materiał, należy zwrócić uwagę na jego właściwości zaciemniające.

Zabezpieczenie od zewnątrz – jak chronić dom przed słońcem?

Zastanawiasz się nad tym, jak ochronić dom przed słońcem od zewnątrz? Ściany i stropy skutecznie zabezpieczają obiekt zarówno przed stratami ciepła w zimie, jak i przegrzewaniem w lecie, jednak istotną kwestią są także okna. Bardzo polecane jest zastosowanie szyb przeciwsłonecznych, które odbijają i pochłaniają promienie słoneczne. Możesz również zamontować rolety zewnętrzne na okna dachowe. Ich instalacja pozwoli Ci zmniejszyć temperaturę w pomieszczeniach mieszczących się na poddaszu. Podobną funkcję pełnią markizy dachowe, które równie dobrze radzą sobie z upałami, a dodatkowo zacieniają wnętrze, nie eliminując do końca dostępu do naturalnego światła – przepuszczalność zależy od splotu tkaniny, z której są wykonane.

Ochrona domu przed słońcem – inne sposoby 

W przypadku, gdy inne sposoby nie będą wystarczające, to wokółokienna izolacja termiczna składająca się z ramy izolacyjnej i włókiennej izolacji, zadba o szczelność montażu okien dachowych w połaci dachu. Zastanów się również nad mechanicznymi systemami chłodzenia domu np. klimatyzacją i wentylacją. Współcześnie takie rozwiązania, mimo że nie należą do tanich, to jednak dają niesamowity komfort. Roślinność też świetne sprawdzi się jako ochrona domu przed słońcem. Warto, aby od strony południowej i zachodniej zasadzić drzewa liściaste, które latem zagwarantują cień i ograniczą dostęp promieni słonecznych do obiektu. Jeśli nie wiesz, który sposób będzie dla Ciebie najlepszy, odwiedź Dachowe24.pl i sprawdź, co dla Ciebie przygotowaliśmy!