• właściwa wentylacja dachu

Największym wrogiem każdego dachu jest wilgoć. Zawilgocona termoizolacja przestaje być skuteczna, mokre drewno atakują grzyby, a dachówka pokrywa się mchami i porostami. Jak zatem prawidłowo wykonać wentylację dachu?

Wilgoć i wentylacja dachu

Źródła zawilgocenia są dwa:

1. woda wnikająca z zewnątrz w postaci deszczu i śniegu - może być nawiewana pod pokrycie np. przez szczeliny wentylacyjne i pomiędzy dachówkami;

2. para wodna pochodząca z wnętrza domu, przenikająca przez dach i skraplająca się w jego przekroju – źródłem pary wodnej jest każdy domownik, bo wydziela ją przez skórę, ponadto kąpiel, pranie, gotowanie. Para wodna staje się kłopotliwa, gdy ochłodzona zaczyna się skraplać w przekroju dachu. Folia paroizolacyjna układana od strony pomieszczeń ma za zadanie ograniczyć jej napływ, nie zawsze jest jednak całkowicie skuteczna, dlatego konstrukcję dachu wykonuje się jako wentylowaną, by wraz z wymianą powietrza usuwać też wilgoć.

Wentylację połaci dachu realizuje się na trzy sposoby:

Ocieplony dach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem
 

1. Ocieplony dach z jedną szczeliną wentylacyjną pod pokryciem – na krokwiach układa się folię wstępnego krycia o wysokiej paroprzepuszczalności (membranę) i przybija się do nich ruszt z kontrłat i łat, na którym układa się pokrycie. Ocieplenie wypełnia całą przestrzeń pomiędzy krokwiami i styka się z folią. Szczelina wentylacyjna powstaje pod pokryciem.
 
Ocieplony dach z dwoma szczelinami wentylacyjnymi
 
2. Ocieplony dach z dwoma szczelinami wentylacyjnymi – tak jak w poprzednim układzie, jedna szczelina wentylacyjna znajduje się pod pokryciem, a drugą tworzy się między ociepleniem, a folią wstępnego krycia o niskiej paroprzepuszczalności lub deskowaniem. Folia, papa układana na deskowaniu oraz samo deskowanie zatrzymują ruch pary wodnej, dlatego druga szczelina wentylacyjna jest konieczna.
 
Nieocieplony dach nad poddaszem nieużytkowym
 
3. Nieocieplony dach nad poddaszem nieużytkowym – na takim strychu właściwie nie ma pary wodnej, charakterystycznej dla pomieszczeń użytkowych. Otwory wentylacyjne w okapie, kalenicy oraz ścianach szczytowych zapewniają swobodną wymianę powietrza.

Autor: Joanna Dąbrowska
zdjęcie: Isover

Komentarze

 

Gość Andrzej Wilhelmi

14 Paź 2022, 13:04

Rysunek nr 2 pokazuje poprawne wykonanie krycia wstępnego bez względu na rodzaj folii. Pokazane na rysunku nr 3 otwory w ścianach szczytowych nic nie dają. natomiast sam rysunek pokazuje poprawne wykonanie kalenicy z otwarciem w sztywnym poszyciu i kryciu wstępnym.

Ja bym skonsultował z doradcą technicznym z firmy, która sprzedaje izolacje nakrokwiowe - prawdopodobnie wszyscy producenci wełny mineralnej, płyt PIR/PUR i dodatkowo np. Pruszyński blachy. Zaraz wywołam do tablicy Eksperta Blachy Pruszyński, służy fachowo pomocą, może coś ciekawego ...

Gość lgk

16 Lut 2021, 20:25

Brak artykułów do wyświetlenia