Blachodachówka modułowa czy zwykła? Bez względu na to, czy planujesz budowę domu od podstaw, czy chcesz jedynie wymienić dach, dobrze jest dokonać świadomej decyzji podczas wyboru pokrycia. Zależnie od tego, co planujesz nabyć, możesz zaoszczędzić pieniądze, zyskać na estetyce czy zwiększyć komfort użytkowania. Potrzebujesz porównania i faktów? Dobrze trafiłeś! Ten artykuł to kompleksowy poradnik na temat blachodachówek modułowych i zwykłych.

Spis treści:

  1. Charakterystyka blachodachówki modułowej i zwykłej
  2. Różnice – blachodachówka modułowa a zwykła
  3. Ważny wybór – blachodachówka modułowa czy zwykła?

Charakterystyka blachodachówki modułowej i zwykłej

Blachodachówki modułowe i zwykłe są popularnym wyborem wśród osób planujących pokrycie dachu – są trwałe, estetyczne, cechują się wysoką odpornością na deszcz, śnieg, wiatr czy promieniowanie UV.

Blachodachówka zwykła swoim wyglądem imituje dachówki ceramiczne. Wykonana jest z blachy stalowej powlekaną warstwą ochronną przeciw rdzy, a następnie za pomocą technologii piecowego malowania jest pokrywana finalnym kolorem. Taki typ pokrycia ma formę arkusza wytwarzanego na konkretny wymiar w zależności od potrzeb inwestora.

Z kolei blachodachówka modułowa, jak sama nazwa wskazuje, składa się z kilku prostokątnych elementów, które łączymy ze sobą podczas montażu. Każdy moduł wygląda jak kilka dachówek ceramicznych, co daje efekt estetyczny porównywalny z klasycznymi dachówkami. Blachodachówka modułowa wykonana jest ze stalowej blachy powlekanej i malowanej w podobny sposób do blachy zwykłej.

Różnice – blachodachówka modułowa a zwykła

Stoisz przed ważnym wyborem i zadajesz sobie pytanie, co wybrać – blachodachówka modułowa czy zwykła? Różnice między nimi są kluczowe podczas podejmowania decyzji o zakupie.

Po pierwsze, znaczącą różnicą jest sposób montażu. Blachodachówka zwykła jest instalowana na dachu szeregami, gdzie każda następna warstwa nakłada się na poprzednią. Osoba montująca musi mieć specjalistyczną wiedzę, aby poprawnie zamontować każdy arkusz. Niezaprzeczalną zaletą takiej metody jest możliwość dostosowania kształtu dachu do potrzeb bryły danego budynku.

Blachodachówka modułowa składa się z modułów, które są łatwo dołączane do siebie. Dzięki temu jej montaż jest szybszy i wymaga od wykonawcy mniej specjalistycznej wiedzy, co sprawia, że jest bardziej dostępny dla osób, które decydują się na samodzielne wykonanie pokrycia dachowego. Z pewnością pozwala to na oszczędność czasu i pieniędzy. Dodatkowo ze względu na wielkość moduły są lżejsze i łatwiejsze w transporcie niż arkusze blachodachówki zwykłej.

Drugą istotną różnicą jest wygląd. Blachodachówka modułowa ma bardziej jednolity i nowoczesny wygląd, zwiększając wizualną estetykę dachu, podczas gdy zwykła blachodachówka ma bardziej klasyczny design.

Ważny wybór – blachodachówka modułowa czy zwykła?

Co zatem wybrać? Przede wszystkim nie można pominąć kwestii finansowych. Blachodachówka zwykła jest na ogół tańsza od modułowej, jednak różnica ta często zanika, gdy weźmiemy pod uwagę czas i koszty montażu. Dzięki prostej i szybkiej instalacji blachodachówka modułowa pozwala zaoszczędzić na kosztach robocizny, co czyni ją atrakcyjną.

Zazwyczaj blachodachówkę zwykłą stosuje się do dachów o nieskomplikowanym kształcie jak dachy jedno- i dwuspadowe, a także dachy kopertowe. Blachodachówka modułowa świetnie sprawdzi się dla dachów wielospadowych, z wykuszami i jaskółkami.

Blachodachówka modułowa a zwykła – dalej się wahasz? Wybór należy do Ciebie! Jako Dachowe24.pl serdecznie zachęcamy do skorzystania z naszej oferty na blachodachówki modułowe takich cenionych firm jak BUDMAT, BLACHY PRUSZYŃSKI czy BLACH POL. Zainwestuj w przyszłość swojego domu!