Wybór rynien to jedno z tych decyzji podczas budowy lub remontu, które mają znaczący wpływ na funkcjonalność i wygląd domu. Współcześnie na rynku dostępne są rynny stalowe, a także te wykonane z PVC. Które zatem wybrać? Rynny metalowe czy plastikowe? Każda z nich ma swoje indywidualne zalety i wady, a ostateczny wybór często zależy od specyfiki budynku, gustu oraz budżetu. Poniżej przedstawiamy krótkie ich porównanie.

Spis treści:

  1. Zalety i wady rynien z metalu
  2. Czym wyróżniają się rynny plastikowe?
  3. Estetyka a funkcjonalność, czyli jakie rynny lepsze – metalowe czy plastikowe?

Zalety i wady rynien z metalu

Gdy zastanawiasz się, czy wybrać rynny metalowe, czy plastikowe, zdecydowanie powinieneś zwrócić uwagę na zaletę rynien z metalu, jaką jest ich wytrzymałość. Wykonane z odpornej na korozję stali nierdzewnej, aluminium lub miedzi, są na tyle mocne, że mogą wytrzymać ekstremalne warunki pogodowe, takie jak silne wiatry czy uderzenia gradobiciem. Ich żywotność może wynieść nawet kilkadziesiąt lat.

Instalacja takich rynien jest dość złożona i zazwyczaj wymaga wsparcia doświadczonego specjalisty. Są one również zdecydowanie droższe od ich plastikowych odpowiedników, choć to przekłada się na ich jakość.

Czym wyróżniają się rynny plastikowe?

Rynny plastikowe najczęściej kojarzą się z łatwością instalacji, co sprawia, że są one popularnym wyborem. Jak już wcześniej wspomniano, są one zdecydowanie tańsze od rynien metalowych, zarówno pod względem kosztów zakupu, jak i montażu. Rynny plastikowe są również łatwe w obsłudze i utrzymaniu, gdyż wystarczy regularne czyszczenie, aby utrzymać je w dobrej kondycji.

Jednak, pomimo wielu zalet, rynny plastikowe mają pewne wady. Są one podatne na pęknięcia pod wpływem intensywnych warunków pogodowych, szczególnie w przypadku dużych mrozów.

Estetyka i funkcjonalność, czyli jakie rynny lepsze – metalowe czy plastikowe?

Jeśli dalej nie wiesz, jakie rynny są lepsze – metalowe czy plastikowe, weź pod uwagę kwestię ich estetyki i funkcjonalności.

Jeśli chodzi o pierwsze kryterium, to decyzja zależy od indywidualnych upodobań. Rynny metalowe zapewniają bardziej solidny i elegancki wygląd, który może dodawać nowoczesności dowolnemu domu. Z kolei rynny plastikowe dostępne są w wielu różnych kolorach, dzięki czemu łatwo jest dopasować je do koloru elewacji domu.

W przypadku funkcjonalności ważny jest długotrwały charakter rynien. Metal jest wytrzymały, ale może korodować, podczas gdy plastik mimo większej podatności na uszkodzenia, jest odporny na korozję. Wybór między tymi dwoma materiałami jest więc zwykle kwestią wyważenia tych dwóch aspektów.

W ofercie Dachowe24.pl znajdziesz różne rynny, dlatego zapraszamy do zapoznania się z naszym asortymentem!