Nasz klimat ciągle się zmienia i współcześnie bez względu na porę roku niejednokrotnie zaskakują nas różnego rodzaju opady atmosferyczne. Jeśli dbasz o dom, powinieneś również dobrze zabezpieczyć dach. Wszelkie usterki i uszkodzenia pokrycia powinny być na bieżąco usuwane, aby nie wystąpiły żadne przecieki, które mogą być powodem wielu szkód. Sprawdź, jak to zrobić!

  1. Przecieki dachu – dlaczego występują?
  2. Przecieka dach – co robić, aby zlokalizować źródło problemu?
  3. Jak zabezpieczyć przeciekający dach?

Przecieki dachu – dlaczego występują?

Istnieje wiele powodów, których konsekwencją są przecieki dachu. Są to nie tylko aspekty związane z zaniedbaniem wymiany starego pokrycia, czy jego bieżącej naprawy. Często zdarza się, że poszycie jest zwyczajnie nieumiejętnie zmontowane. Taki brak staranności zauważa się głównie w miejscach, gdzie fragmenty dachu łączą się z elementami konstrukcyjnymi danego obiektu, czyli m.in. z oknami dachowymi czy kominem. Na zły stan poszycia wpływ mają także uszkodzenia mechaniczne, które powstają podczas jego odśnieżania, usuwania liści czy wizyty kominiarza. Szczególnie nieumiejętne korzystanie z narzędzi lub użycie akcesoriów, które nie są do tego przeznaczone, sprawia, że dach może zostać zniszczony. 

Przecieka dach – co robić, aby zlokalizować źródło problemu?

Awaria pokrycia dachowego może uszkodzić sufit i ściany, a także spowodować zalanie podłóg, mebli i sprzętów gospodarstwa domowego. Staraj się uniknąć takich problemów i regularnie kontroluj stan dachu. Gdy jednak zauważysz zacieki na suficie czy pleśń na ścianie – działaj! Kluczowe znaczenie ma zlokalizowanie miejsca, gdzie przecieka dach. Co robić, aby je znaleźć? Z pewnością musisz sprawdzić obszary najbardziej narażone na możliwe uszkodzenia. Są to:

  • łączenia elementów dachu;
  • załamania połaci;
  • obszary komina i okien dachowych;
  • obszary montażu wszelkich instalacji (np. anteny).

Musisz wiedzieć, że z reguły przeciek nie występuje tam, gdzie zbiera się woda. Ciecz spływa po elementach konstrukcyjnych budynku i wilgoć pojawia się w zupełnie innym miejscu, niż znajduje się ubytek w dachu.

Jak zabezpieczyć przeciekający dach?

Po wykryciu obszaru przecieku skup się na tym, jak zabezpieczyć przeciekający dach. Wymiana uszkodzonych elementów pokrycia i użycie różnego rodzaju specjalistycznych środków takich jak guma w płynie, folie zabezpieczające, nylon dekarski, uszczelniacze czy taśmy bitumiczne pozwoli Ci się szybko uporać z problemem. Gdy na Twoim dachu jest papa dachowa, to pamiętaj, że wszelkie tego typu prace najlepiej wykonywać podczas suchych dni, a pokrycie nie może być mokre. Raz lub dwa razy w roku warto zrobić przegląd dachu i sprawdzić, czy nie pojawił się jakieś odkształcenia lub pęknięcia. Jeśli obawiasz się, że nie sprostasz ich naprawie, skorzystaj z pomocy fachowców.