Jeśli stawiasz dom z użytkowym poddaszem lub przymierzasz się do wymiany okien w swoim obecnym miejscu zamieszkania z pewnością prędzej czy później będziesz musiał podjąć decyzję, jakie okna dachowe zakupić. Na rynku dostępne są okna plastikowe i drewniane, a każdy ich rodzaj ma swoje wady i zalety. Z chęcią podpowiemy, co wybrać. Zapraszamy do lektury! 

Spis treści:

  1. Okna plastikowe i ich najważniejsze cechy
  2. Charakterystyka okien drewnianych
  3. Co wybrać, czyli jakie okna dachowe lepsze – PCV czy drewniane?

Okna plastikowe i ich najważniejsze cechy

Współcześnie proponowane modele okien dachowych PCV można montować zarówno na dachach spadzistych, jak i płaskich. Plastikowe ramy są bardzo trwałe, a utrzymanie ich w czystości nie jest trudne. Okna dachowe tego typu mają odporność na wilgoć i brud, więc świetnie sprawdzą się w kuchni czy w łazience. Wiele modeli ma wbudowane elementy, które mają za zadanie poprawić wentylację w pomieszczeniu. Mowa o nawiewnikach czy klamkach z regulowanym blokowaniem.

Ponadto do okien dachowych PCV można dobrać odpowiednią okleinę, co pozwoli na dopasowanie jej do stylu danego pomieszczenia. Dodatkowo tworzywo sztuczne i stalowe wzmocnienia w ramie można poddać recyklingowi. 

Charakterystyka okien drewnianych

Z kolei okna dachowe drewniane cechują się znakomitą wytrzymałością na lata i estetycznym wyglądem. Drewno to materiał ekologiczny, biodegradowalny i ponadczasowy, który wspaniale wpisuje się w wiele stylów w aranżacji wnętrz takich jak skandynawskie, rustykalne, klasyczne i nowoczesne. Okna tego typu z powodzeniem można montować w pomieszczeniach ogrzewanych i nieogrzewanych. Na rynku dostępne są modele zabezpieczone ekologicznymi farbami i lakierami, które zabezpieczają drewno przed wpływem czynników atmosferycznych i ciemnieniem. 

Co wybrać, czyli jakie okna dachowe lepsze – PCV czy drewniane?

Przy budowie nowego domu lub remoncie starego budynku wielu inwestorów zastanawia się, jakie okna dachowe lepsze –  PCV czy drewniane? Stojąc przed takim wyborem, warto zastanowić się nad kilkoma aspektami. Jedną z najważniejszych kwestii jest rodzaj pomieszczenia, w którym chcemy zamontować okno. Inne okno sprawdzi się w łazience czy kuchni, gdzie wilgotność jest podwyższona, a inne w sypialni czy w gabinecie. Wiąże się to też z temperaturą panującą w danym miejscu.

W naszej ofercie znajdziesz otwory produkowane w różnych technologiach, które jednocześnie zapewniają im te same właściwości użytkowe i techniczne. Okna VELUX wytwarza się wykorzystując technologię rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo poliuretanem, z kolei firma FAKRO produkuje okna wykonane z PCV. W razie pojawienia się pytań zapraszamy do Dachowe24, gdzie specjaliści chętnie rozwieją Twoje wątpliwości!