Rolety zewnętrzne muszą  być regularnie czyszczone i poddawane konserwacji, gdyż zaniedbane w ten sposób z biegiem czasu mogą przestać działać. W trakcie użytkowania gromadzą kurz i pył, dlatego, aby zatroszczyć się o estetyczny wygląd i uniknąć uszkodzeń, należy właściwie je pielęgnować. O ile łatwo umyć rolety od zewnętrznej strony, o tyle czasem ich mycie od wewnątrz może wydawać się bardzo trudne. Jak to zrobić? Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz?

Spis treści:

  1. Mycie i konserwacja rolet zewnętrznych
  2. Detergenty i sprzęt do mycia rolet zewnętrznych od wewnątrz
  3. Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz za pomocą myjki magnetycznej?

Mycie i konserwacja rolet zewnętrznych

W czasie wszelkich czynności pielęgnujących powinno się zachować ostrożność, aby nie naruszyć struktury i nie zarysować powierzchni rolet. Prace z tym związane należy podjąć, uwzględniając warunki atmosferyczne na zewnątrz. Ważne jest to, aby nie było deszczowo, a temperatura powietrza wynosiła od 10 do 25 stopni Celsjusza, gdyż zbyt niska lub zbyt wysoka mogłaby obniżyć skuteczność zastosowanych środków czyszczących. Z tego powodu zaleca się przeprowadzanie mycia wiosną lub latem, kiedy warunki są najbardziej sprzyjające.

W czasie wysokiej wilgotności w szczelinach lameli może gromadzić się woda, która zimą zamarza i rozszerzając się, wpływa na ich połączenia, stając się powodem awarii.

Detergenty i sprzęt do mycia rolet zewnętrznych od wewnątrz

Choć do skutecznego oczyszczenia rolet zewnętrznych wystarczy woda, czasem konieczne jest użycie środków chemicznych o naturalnym składzie. Preparaty zawierające substancje żrące, alkohol czy organiczne rozpuszczalniki są kategorycznie zabronione.

W trakcie mycia zewnętrznych rolet należy zaopatrzyć się w miękką gąbkę lub szmatkę. Najlepiej unikać szorstkich szczotek i materiałów, które mogą zarysować ich powierzchnię lameli.

W przypadku mycia rolet zewnętrznych od wewnątrz wygodnie jest użyć specjalnych magnetycznych myjek. Tego typu urządzenie znakomicie nadaje się do ich wyczyszczenia, w sytuacji, gdy dostęp do ich wewnętrznej strony jest ograniczony. Nie ma także konieczności ich demontażu, gdyż myjka magnetyczna ślizga się jednocześnie po obu stronach rolety za pomocą uchwytu po jej zewnętrznej stronie.

Jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz za pomocą myjki magnetycznej?

Najważniejszym pytaniem jest jednak to, jak umyć rolety zewnętrzne od wewnątrz za pomocą myjki magnetycznej? Po przygotowaniu wody z kilkoma kroplami lekkiego detergentu należy zanurzyć myjkę w misce. Następnie należy założyć ją na roletę od wewnętrznej i od zewnętrznej stron. Wówczas najlepiej rozsunąć lekko roletę, wsunąć myjkę myjącą od spodu od strony szyby i przytrzymując ją ręką przyłożyć drugą jej część z uchwytem od strony zewnętrznej rolety, a te połączą się ze sobą za pomocą magnesu. Płynnymi i jednostajnymi ruchami można rozpocząć mycie. Czasem warto powtórzyć na nowo cały proces, aby mieć pewność, że roleta zostanie dokładnie wyczyszczona.

W taki sposób można łatwo umyć zewnętrzne rolety na okna tradycyjne, jak i zewnętrzne rolety na okna dachowe ręczne i elektryczne, które znajdują się w naszym sklepie Dachowe24.pl.