W naszym kraju coraz większą popularnością wśród osób, które decydują się na budowę domu, cieszą się projekty z płaskim dachem. Poza tym, że wygląd takiego budynku jest efektywny i bardzo nowoczesny, to tego rodzaju pokrycie ma wiele innych zalet takich jak np. całkowita odporność na działanie silnych wiatrów i bezproblemowe montowanie na nim  kolektorów słonecznych. Jednak posiadanie takiego dachu wymaga zastosowania odpowiedniego odwodnienia. Podpowiemy Ci, jak zrobić to skutecznie.

Spis treści:

  1. Odwodnienie dachu płaskiego – dlaczego należy je wykonać? 
  2. Odwodnienie dachu płaskiego  rodzaje 
  3. Odwodnienie dachu płaskiego z attyką – odpowiednie dobranie systemu

Odwodnienie dachu płaskiego – dlaczego należy je wykonać? 

Jeśli zdecydujesz się na takie pokrycie, to wówczas odwodnienie dachu płaskiego jest elementem niezbędnym. Wszelkie opady atmosferyczne takie jak np. śnieg czy deszcz mogą prowadzić do uszkodzenia konstrukcji nośnej dachu, a tym samym zagrozić całemu budynkowi. Czasem ich dłuższe zaleganie może być przyczyną tworzenia się zacieków na ścianach, a w konsekwencji rozwoju grzybów i pleśni niebezpiecznych dla zdrowia. Odwodnienie pozwala pozbyć się z dachu nagromadzonej wody, tak aby nie wyrządzała ona szkód.

Odwodnienie dachu płaskiego – rodzaje 

Jeśli chcesz odprowadzić wodę z dachu płaskiego, musisz skorzystać ze specjalistycznych systemów wewnętrznych. Pierwszy z nich opiera się na grawitacji. Z tego powodu należy zadbać o uformowanie na dachu pewnych spadków i skosów, dzięki którym opady będą doprowadzane rurami do wpustów dachowych. Przy tego typu odwodnieniu należy systematycznie kontrolować jego przepustowość i regularnie czyścić rury, aby nie doszło do zatoru.

Drugim rodzajem jest mechanizm podciśnieniowy. W tym wypadku przegroda powietrzna wpustu dachowego ogranicza ilość powietrza w górnej części systemu. Opadająca w dół rurą woda sprawia, że na górze powstaje podciśnienie, które jest wykorzystane do zasysania opadów wzdłuż poziomo zamontowanej rury kolektora, łączącej wyloty. Nurt wody przyspiesza, a rury oczyszczają się samoistnie.

Odwodnienie dachu płaskiego z attyką lub bez niej – odpowiednie dobranie systemu 

Bez względu na to, czy chodzi o odwodnienie dachu płaskiego z attyką, czy bez niej,  właściwe dobranie systemu odprowadzenia wody jest niezwykle ważne. Tylko wtedy można uniknąć awarii i katastrof budowlanych. Warto skorzystać z usług firm, które zawodowo wykonują odwodnienia dachów. Jeśli jednak chcesz wykonać to samodzielnie i chcesz zadbać o wysokiej klasy materiały dachowe, zapraszamy do naszego sklepu Dachowe24, gdzie znajdziesz produkty, które z pewnością spełnią Twoje oczekiwania!