Odpowiednia cyrkulacja powietrza w danym obiekcie ma duże znaczenie dla zdrowia jego użytkowników. Wentylacja wpływa na kondensację pary wodnej, która niejednokrotnie prowadzi do powstawania pleśń i grzybów, a te do wielu chorób. Dzięki prawidłowo wykonanej instalacji wentylacyjnej w budynku jest stały dostęp do świeżego powietrza, co zapewnia komfort cieplny. Ważną rolę w tej kwestii odgrywają kominki wentylacyjne. Jednym z częstszych pytań, które pojawiają się w związku z ich zastosowaniem, jest to, czy muszą być ocieplone? 

Spis treści:

  1. Czym jest kominek wentylacyjny?
  2. Kominek wentylacyjny – ocieplony czy nie?
  3. Rodzaj pokrycia dachowego a kominek wentylacyjny

Czym jest kominek wentylacyjny?

Kominek wentylacyjny jest to swego rodzaju przewód odprowadzający zanieczyszczone powietrze i nadmiar wilgoci z pomieszczeń na zewnątrz. Służy do przeprowadzenia i wprowadzenia przewodów wentylacji grawitacyjnej, pionów kanalizacyjnych czy wylotu przewodów centralnego odkurzacza ponad dach. Jego budowa zabezpiecza kanał wentylacyjny przed opadami deszczu i śniegu.

W zależności od marki i modelu kominki tego typu różnią się kształtem i średnicą. Dostępne w Dachowe24 kominki wentylacyjne można dobrać do koloru danego pokrycia, co stwarza jednolity system na dachu dostosowany do stylu budynku. Dodatkowo producenci często dołączają przy jego zakupie liczne akcesoria do montażu.

Kominek wentylacyjny – ocieplony czy nie?

Wiele osób, które zamierzają budować dom lub robić jego remont, zastanawia się, jaki musi być kominek wentylacyjny – ocieplony czy nie? Kominki ocieplone są wykorzystywane w wentylacji pomieszczeń użytkowych w celu zmniejszenia ryzyka kondensacji pary wodnej w ciągach kominowych. Chociaż zazwyczaj skutecznie eliminują ten problem, czasami może się zdarzyć, że kondensat w ciągu kominowym i tak występuje. W takich sytuacjach konieczne jest użycie skraplacza kondensatu. Z kolei kominki bez ocieplenia znajdują zastosowanie w odpowietrzaniu pionów kanalizacyjnych lub pomieszczeń o niskiej wilgotności powietrza.

Rodzaj pokrycia dachowego a kominek wentylacyjny

Rodzaj pokrycia dachowego wpływa na wybór odpowiedniego kominka wentylacyjnego. W Dachowe24 dostępne są kominki wentylacyjne:

  • do blachodachówki;
  • do dachówki betonowej;
  • do dachówki ceramicznej;
  • do papy i gontu;
  • do blachy trapezowej;
  • do pokryć płaskich.

W zależności od preferencji można dobrać model, który będzie z ociepleniem lub bez niego. Zapraszamy do zakupów, a w przypadku wystąpienia wątpliwości, oferujemy bezpłatne porady naszych wykwalifikowanych pracowników działu sprzedażowy i pomoc w wyborze najlepszego rozwiązania!